Javni poziv za podnošenje prijedloga za dodjelu Godišnje nagrade „Luka Ritz" za promicanje tolerancije i škole bez nasilja za školsku godinu 2017./2018.

luka_ritz

"Ministarstvo znanosti i obrazovanja i ove godine objavljuje  Javni poziv  za dodjelu Godišnje nagrade „Luka Ritz" za promicanje tolerancije i škole bez nasilja.

Na temelju poziva sve osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj, kao i učenički domovi, imaju priliku do 20. travnja 2018. godine nominirati učenike i učenice koji promiču toleranciju te humano i nenasilno ponašanje. Jednom učeniku ili učenici osnovne škole i jednom učeniku ili učenici srednje škole Nagrada će biti uručena na prigodnoj svečanosti 12. lipnja 2018. godine. Ocjenu o dobitnicima donijet će Povjerenstvo za dodjelu Nagrade.

Nagrada se sastoji od skulpture, posebnog priznanja u obliku povelje i jednogodišnje stipendije u iznosu od 1.000,00 kn mjesečno. Škola koju pohađa, odnosno učenički dom u kojemu je nagrađeni učenik smješten, dobit će posebno priznanje. Posebno priznanje može se dodijeliti i jednom učeniku ili učenici iz osnovne škole i jednom učeniku ili učenici iz srednje škole.

Svrha dodjeljivanja nagrade je:

• potaknuti mlade da se aktivno uključe u borbu protiv nasilja,
  • senzibilizirati javnost, posebice mlađe populacije te njihove roditelje i nastavnike za prevenciju nasilja,
  • promovirati pozitivne uzore i modele ponašanja.

Od 2008. godine kada je utemeljena, Nagrada „Luka Ritz" potaknula je mnoge učenike i učenice na aktivnije uključivanje u izgradnju boljeg, pravednijeg i humanijeg društva - društva temeljenog na solidarnosti, međusobnom razumijevanju, prihvaćanju i povjerenju. Među mladima se snažnije razvila svijest o potrebi promicanja prijateljstva, međusobnog poštovanja, razumijevanja i nenasilnog ponašanja. U školama i učeničkim domovima stvoreni su uvjeti u kojima je moguće podržati i nagraditi pozitivno ponašanje koje služi kao vrijednosni uzor koji će učenici njegovati cijeloga života.

„Svi imaju pravo disati“ napisao je Luka, a naš je zadatak da tu misao i ostvarimo u Hrvatskoj."(MZO, 5.12.2017.)

objavio: Saša Marinović   datum: 5. 12. 2017.

« Travanj 2024 »