preskoči na sadržaj
Vijesti

Od strukovnih zanimanja do kreativne industrije

Projekt „Od strukovnih zanimanja do kreativne industrije“ je participativni kulturno – umjetnički projekt s ciljem osnaživanja za tržište rada 84 mlade nezaposlene osobe strukovnih zanimanja iz Sisačko – moslavačke, Virovitičko – podravske, Osječko – baranjske, Vukovarsko – srijemske , Zagrebačke županije i Grada Zagreba, kroz edukaciju te kreaciju inovativnih umjetničkih proizvoda. 


Upoznavanjem šest različitih muzejskih zbirki (Gradski muzej Sisak, Gradski muzej Virovitica, Muzej Slavonije Osijek, Muzej vučedolske kulture, Gradski muzej Vukovar i Arheološki muzej u Zagrebu) te umjetničkim radionicama iz područja dizajna razvit će kompetencije potrebne za izradu novih proizvoda pod mentorstvom lokalnih obrtnika. Rezultati procesa – inovativni proizvodi temeljeni na reintepretaciji baštine - bit će predstavljeni izložbom u pet muzeja sudionika u projektu.

Cilj projekta je olakšavanje pristupa tržištu rada mladim nezaposlenim osobama koje su završile strukovne škole u spomenutim županijama i Gradu Zagrebu kroz kulturnu i umjetničku edukaciju te proces kreiranja inovativnih umjetničkih proizvoda. Temeljem službenih podataka Hrvatskog zavoda za zapošljavanje mapirana je ciljna skupina – mladi od 15 (18) do 25 godina sljedećih strukovnih zanimanja: dizajner tekstila i odjeće, tehničar metalurgije, tehničar za odjeću, drvni tehničar, zlatar, keramičar, stolar, krojač, šivač, obućar, izrađivač gornjišta obuće, izrađivač donjišta obuće, kožni galanterist. Osnovni problem ciljne skupine je nemogućnost nalaženja posla u struci jer industrija za koju su se obrazovali u strukovnim školama uglavnom više ne postoji, a mali obrti u navedenim područjima teško opstaju i vrlo rijetko zapošljavaju nove zaposlenike osim samog vlasnika. 

Redovito izvješće Državnog zavoda za statistiku procjenjuje postotak osoba u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti u RH na 28,5%[2]. Kroz ovaj projekt će se ciljnoj skupini besplatno otvoriti vrata kulturnih ustanova, upoznati ih s muzejskim zbirkama u njihovim lokalnim zajednicama te im kroz edukaciju u području dizajna omogućiti stjecanje novih znanja i vještina za izradu inovativnih umjetničkih proizvoda, koji muzeji kontinuirano trebaju za potrebe vlastitih edukativnih aktivnosti i muzejskih suvenirnica. Time će se olakšati sudionicima pristup zapošljavanju ili samozapošljavanju te im omogućiti da u budućnosti slične usluge mogu ponuditi širokom krugu kulturnih ustanova (ne samo muzeja, nego i kazališta, galerija, turističkih zajednica i sl.).

Riječ je o specifičnoj tržišnoj niši, koja ne treba masovno proizvedene predmete, već one koje karakterizira inovativni dizajn temeljen na reinterpretaciji kulturne baštine, mala proizvodnja serija te da su hrvatski, a ne uvozni, proizvod. Projekt će također pridonijeti očuvanju strukovnih zanimanja, koja su, zbog deindustrijalizacije s jedne i propadanja malih obrtnika s druge strane, ozbiljno ugrožena.  Istovremeno, nadamo se priodonijeti usporavanju iseljavanju mladih nezaposelnih osoba iz Republike Hrvatske, što je posebno negativan trend u slavonskim županijama.

Ciljna skupina namjerava se uključiti u projektne aktivnosti posredovanjem Hrvatskog zavoda za zapošaljvanje, čiji su korisnici. Posredstvom područnih ureda HZZ-a uputit će se poziv nezaposlenim mladima da se uključe u projekt te im pojasniti koristi koje mogu imati od sudjelovanja, što su: stjecanje novih znanja i vještina koje će ih osnažiti za uključivanje na tržištu rada, upoznavanje s lokalnim obrtnicima koji im mogu postati budući poslodavci, prilika da temeljem novostečenih znanja i vještina kreiraju i predstave javnosti inovativne proizvode te na taj način dođu u poziciju da nastave suradnju s muzejima na čijim zbirkama su se inspirirali, dobiju dodatne informacije o mogućnostima samozapošljavanja ili usavršavanja na radnom mjestu. S druge strane, obrtnici – mentori u navedenim zanimanjma će dobiti priliku kroz distribuciju znanja i vještina mladim nezaposlenim osobama istog ili srodnog zanimanja dopinjeti očuvanju svojih zanimanja. Projekt je koncipiran vrlo jednostavno, sastoji se od tri osnovna elementa:

  1. kulturna i umjetnička edukacija
  2. kreacija inovativnih proizvoda inspiriranih originalnim artefaktima lokalnog muzeja u obrtničkim radionicama
  3. prezentacija rezultata kroz izložbu

Projektom se realiziraju opći i specifični ciljevi Poziva „Umjetnost i kultura za mlade“, pridonosi socijalnom uključivanju mladih nezaposlenih osoba kroz sudjelovanje u kulturi te im se pomaže da razviju kreativne vještine i znanja koja ih osnažuju za tržište rada.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Saša Marinović   datum: 13. 4. 2018.

Tražilica



Korisni linkovi
Informativni mediji

Kulturna događanja

Referentne instituci...

Škola


Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji


Državna matura

Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 10. 2017.

Ukupno: 54568

ŠKOLSKA RADIONICA

 


VREMENIK




preskoči na navigaciju